Ana içeriğe atla
Konya Çimento

Hakkımızda

KONYA ÇİMENTO SANAYİİ ANONİM ŞİRKETİ

 Şirket Adı

  Kuruluş Yılı

 KONYA ÇİMENTO SANAYİİ ANONİM ŞİRKETİ

 Kuruluş Yılı

  Kuruluş Yılı

 1954

 Yönetim Kurulu Başkanı

  Yönetim Kurulu Başkanı

 Mehmet DÜLGER

 Genel Müdür

  Genel Müdür

 Hüseyin Burak AKIN

 SERMAYE YAPISI

  SERMAYE YAPISI

 PARFICIM SA (VICAT SA. Grubu) (%81,88)

  SERMAYE YAPISI

 Konya Çimento Ticaret Ltd. Şti. (%1,46)

  SERMAYE YAPISI

 Diğer Hissedarlar (%16,66)

 

Şirketimizin kuruluş çalışmaları 1954 yılında 115 Konya'lı işadamının öncülüğünde başlamıştır.

Sermaye yetersizliği nedeniyle yatırım faaliyetlerine bir süre ara veren şirketimize Türkiye Çimento Sanayii T.A.Ş. ve Türkiye İş Bankası'nın ortak olmuş; 1963 yılında 6,20 TL. sermaye ve yaş sistem teknolojisi ile kurulan, 200.000 ton/yıl çimento üretim kapasiteli fabrikamız faaliyete geçmiştir.

1976 yılında kuru sistem teknolojisine sahip tesisimiz üretime başlamış ve çimento üretim kapasitemiz 600.000 ton/yıl'a çıkmıştır.

1986 yılında, mevcut kuru sistem döner fırının kapasitesi artırılmış ve üretim maliyeti yüksek olan yaş sistem döner fırın tamamen devre dışı bırakılmıştır. 1989 yılında özelleştirme kapsamına alınan Konya Çimento Sanayii A.Ş.’nde; Türkiye Çimento San. T.A.Ş.'nin % 39,8 oranındaki hisseleri önce Kamu Ortaklığı İdaresine devredilmiş ve daha sonra halka açılmıştır. 

1991 yılında Türkiye İş Bankası, sahip olduğu Konya Çimento Sanayii A.Ş. hisselerini blok satış yöntemiyle dünyanın sayılı çimento üreticilerinden olan Fransız VICAT Grubu’na devretmiştir. VICAT Grubu halen şirketimizde % 81,88 paya sahiptir.

1994’ten beri süregelen hazır beton faaliyetlerimiz Temmuz 2015’te kurulan ve %100 iştirakimiz olan Konya Hazır Beton San. Tic A.Ş. çatısı altında devam etmektedir. İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde 21 adet beton santrali ile hazır beton hizmeti verilmekte ve konkasör tesisleri ile hammadde ihtiyacı karşılanmaktadır. Son kapasite raporumuza* göre, klinker kapasitemiz 1.732.500 ton/yıl, çimento öğütme kapasitemiz ise 2.973.600 ton/yıl’dır.

*2022 yılı değerleri

 

BAĞLI ORTAKLIKLARIMIZ

Konya Hazır Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş.

 

KONYA HAZIR BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Konya Hazır Beton San. ve Tic. A.Ş., 1 Temmuz 2015 tarihi itibarıyla kolaylaştırılmış usulde iştirak modeliyle, kısmi bölünme işlemi ile kurulmuş olup hazır beton üretimi ve satışı yapmaktadır. İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde 21 adet beton santrali ile hazır beton hizmeti vermektedir. Konya Çimento San. A.Ş., Konya Hazır Beton San. ve Tic. A.Ş.,’nin % 100 pay sahibidir.

 

Konya Çimento Ticaret Ltd. Şti

 

KONYA ÇİMENTO TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Konya Çimento Tic. Ltd. Şti., grup şirketlerine işçilik hizmeti sunmaktadır. Konya Çimento San. A.Ş., Konya Çimento Tic. Ltd. Şti’nin % 99 pay sahibidir.

 

 

Sigma Beton Laboratuvar Hizm.Tic.Ltd.Şti

 

 

 

SİGMA BETON LABORATUVAR HİZMETLERİ VE TİC. LTD. ŞTİ.

Sigma Beton Laboratuvar Hizmetleri ve Ticaret Ltd. Şti., Yapı Malzemeleri Direktifine paralel ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak deney ve analiz hizmetleri vermek üzere merkezi Ankara’da olan merkez laboratuvarında tüm ülkeye hizmet vermektedir. Konya Çimento San. A.Ş., Sigma Beton Laboratuvar Hizmetleri ve Ticaret Ltd. Şti.’nin % 50 pay sahibidir.

ÇÖZÜM ENDÜSTRİYEL ATIK İŞLEME SANAYİ ve TİCARET A.Ş.

 

ÇÖZÜM ENDÜSTRİYEL ATIK İŞLEME SANAYİ ve TİCARET A.Ş.

Çözüm Endüstriyel Atık İşleme San. ve Tic. A.Ş., atıkların toplanması, dönüştürülmesi ve çeşitli şekillerde değerlendirilmesi, özellikle çimento endüstrisinde olmak üzere madde ve enerji olarak değerlendirilmek üzere atıkların hazırlanması ve bu amaçla gereken her türlü işlemin yapılması amacıyla 2008 yılında Ankara’da faaliyetine başlamış bir işletmedir.