Ana içeriğe atla
Konya Çimento - Çevre Yönetimi

Çevre Yönetimi

 

 

KONYA ÇİMENTO SANAYİİ A.Ş.

 

ÇEVRE BİLİNCİ 

Konya Çimento'da Emisyon Kontrolü

Çimento tesislerimizde gelişmiş bilgisayar sistemleriyle bütün ünitelerimiz uzaktan kontrol ve kumanda edilebilmektedir. Emisyon kontrolü için fabrikamız elektrofiltreler ve jet puls tipi torbalı filtreler ile donatılmıştır.

Konya Çimento Çevre Bilinci ve İkincil Yakıtların Kullanımı

Fosil yakıtların çevre ve milli ekonomiye olumsuz etkileri, çimento üretiminde atık yakıtların değerlendirildiği sistemlerin kurulmasını gerektirmiştir. Doğal kaynakların korunması, çevreye yayılan karbondioksit miktarı ile atık bertarafının sağlanması yanında milli ekonomimize de büyük katkıları olan uygulama ile ilgili olarak gerekli yatırımların tamamlanmasını müteakip Çevre ve Orman Bakanlığından alternatif yakıt kullanım lisansı alınmış ve atık yakıt kullanımına 2005 yılı içerisinde başlanmıştır.

Yakın bir gelecekte toplam yakıt tüketiminin % 30’unun bu tip yakıtlardan sağlanması hedeflenmektedir.

Ağaçlandırma Çalışmaları

Fabrika sahamız etrafında halen devam etmekte olan ağaçlandırma çalışmalarımızla yaklaşık 85.000 adet çam, dişbudak, çınar, sedir, akçaağaç, iğde, meşe ve badem ağacı yetiştirilmiş olup fabrikamız bir koru içerisinde faaliyet gösteren örnek bir çimento tesisi haline gelmiştir. Fabrika sahasında bulunan taş ocaklarında malzeme temininin son bulduğu bölümlerde rehabilitasyon projesi yürütülmekte olup mevcut doğal göletlerin etrafında yeşil alanlar oluşturulmaktadır. Tüm hazır beton santrallerimizde de üretim faaliyetlerimiz çevreci sanayicilik ilkesiyle sürdürülmektedir. Ayrıca Konya’da, Takkeli Dağ ağaçlandırma projemizle de yaklaşık 3.000 adet çam fidanı toprakla buluşturulmuş olup fidan dikimine aralıklarla devam edilmektedir.

 

Konya Çimento - Çevre Görüntüleri